Ενημέρωση των μαθητών και των καθηγητών του ΕΠΑ.Λ Σερβίων για την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και τη χρήση του απινιδωτή πραγματοποίησε το πλήρωμα του ΕΚΑΒ Κοζάνης στο σχολείο μας την Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2020.
Οι διασώστες του ΕΚΑΒ  Παναγιωτίδης Ιωάννης, Νέστωρας Χρήστος και Χαραλαμπίδου Σοφία  ενημέρωσαν τη σχολική κοινότητα για τον Αλγόριθμο Βασικής Υποστήριξης της Ζωής και για τη χρήση της απινίδωσης.

Οι διασώστες μετά από μία μικρή εισήγηση, έκαναν επίδειξη των κινήσεων και αντιδράσεων που πρέπει να ακολουθηθούν σε περίπτωση κινδύνου και με παραδείγματα και τη χρήση εκπαιδευτικής κούκλας έδειξαν πρακτικά ποια βήματα ακολουθούμε σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. (περισσότερα…)

Συντάκτης ΕΠΑΛ ΣΕΡΒΙΩΝ, πριν από